29.5 C
27-iun.-2024

Vasluienii, egalii vicecampioanei României

HC Vaslui – Stiinta Bacãu 35-28 (20-13)

DE LA EGAL LA EGAL… O victorie si o înfrângere pentru HC Vaslui în dubla amicalã cu Stiinta Bacãu. Prima partidã a fost câstigatã de bãcãuani cu 40-26 (17-15), a doua a revenit echipei pregãtitã de Leonard Bibirig, scor 35-28 (20-13).

Handbalistii vasluieni au pus punct pregãtirii preponderent fizice odatã cu dubla amicalã jucatã împotriva echipei din prima ligã, Stiinta Bacãu. Cele douã formatii si-au împãrtit victoriile. În prima partidã, disputatã vineri, trupa pregãtitã de Leonard Bibirig nu s-a descurcat prea bine si a pierdut la scor, 26-40 (15-17), în fata echipei aflate pe locul trei în Liga Nationalã. În cel de-al doilea meci, Vasluiul s-a impus cu 35-28 (20-13), dupã o partidã pe care au dominat-o de la un capãt la celãlalt. Pentru HC Vaslui au înscris: Acatrinei (sase goluri), S. Ignat (6), Tutu (5), M. Ignat (5), Soare (4), Anton (3), Bejinariu (3), S. Iacob (2) si Barac (1). S-a mai jucat o reprizã de 30 de minute, în care Bacãul s-a impus cu scorul de 18-15. Vicecampioana României s-a prezentat la Vaslui fãrã sapte jucãtori, Ghitã, Fenici, Iancu, Rotaru, Rusia, Tevzadze si Johannson fiind convocati la loturile nationale, dar si fãrã antrenorul principal Eliodor Voica, selectionerul echipei nationale a României. Vasluienii continuã pregãtirile în Sala Polivalentã, pentru cã joi, 16 ianuarie va disputa prima partidã oficialã din 2014, meciul tur din preliminariile Cupei României împotriva celor de la HC Fãgãras.