19.7 C
27-iun.-2024

Victorie ruginitã | FOTO

ÎNGRIJORÃTOR…FC Vaslui a reusit sã se califice în optimile Cupei României, dupã ce a trecut cu scorul de 1-0 de divizionara secundã, CS Metalul Resita. Dacã înaintea partidei, suporterii galben-verzilor se asteptau la o victorie la scor a favoritilor, realitatea din teren a fost cu totul alta. Decisivã pentru chinul din teren al vasluienilor a fost decizia antrenorului de a începe meciul fãrã sapte jucãtori de bazã.

Acest lucru s-a vãzut încã din primele minute iar oaspetii de la Resita au reusit sã aibã prima ocazie a meciului, sutul lui Muresan din minutul 11 fiind scos în extremis de Ionut Balaur. Debutantii din tricourile Vasluiului au mai scãpat de emotii în a doua parte a primei reprize. În minutul 28, Pãtulea reuseste sã reia o pasã spre poarta lui Zãvoi dintr-o foarfecã spectaculoasã, însã mingea rateazã de putin tinta. A fost si singura fazã a primei pãrti care a stârnit ropote de aplauze din partea celor prezenti la meci. Veniti cu gândul sã nu ia multe, “rosso-nerii” si-au îndeplinit cu brio misiunea în primele 45 de minute, tabela indicând un surprinzãtor 0-0. În startul reprizei a doua, vasluienii au pistonat mai incisiv defensiva oaspetilor iar rezultatul s-a vãzut si pe tabela de marcaj în minutul 54. La centrarea lui Wilk trimisã în careul resitenilor si-a pus capul la contributie Pãtulea, vârful reusind astfel sã marcheze primul sãu gol de la venirea la Vaslui. Acelasi jucãtor a semnat si ultima ocazie a galben-verzilor din meci (min60), dupã ce sutul sãu a fost scos cu dificultate de pe traiectoria portii de portarul oaspete. 1-0 rezultat final, si în ciuda calificãrii în optimile Cupei României, situatia în ceea ce priveste rezervele echipei a devenit si mai îngrijorãtoare începând de ieri.