29.5 C
27-iun.-2024

HC Vaslui a defilat la Piatra-Neamt

Handbal / LPS Piatra-Neamt – HC Vaslui 19-48 (10-24)

SERIOZITATE… Dacã nimeni nu punea în balantã deznodãmântul primului meci al Vasluiului în noua stagiune a Diviziei A la handbal masculin, maniera în care vasluienii s-au impus în fata pustilor de la LPS Piatra-Neamt i-a multumit pe cei din conducerea echipei. HC Vaslui a învins la scor, 48-19 (24-10), în deplasare, pe LPS Piatra-Neamt.

Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a defilat în acest joc si nu avea cum sã rateze victoria în primul meci al sezonului. Vasluienii au arãtat poftã de joc si au marcat goluri multe, însã asta si pentru cã adversarul a fost unul modest, în unele faze handbalistii nemteni fiind simple jaloane în apãrare. Diferenta valoricã a fost evidentã pe parcursul celor 60 de minute. Handbalistii vasluieni i-au luat tare pe pustii nemteni si au pus stãpânire pe joc din primele minute ale partidei, în fata unui adversar care a fãcut multe erori. S-a terminat 48-19 (24-10 la pauzã) si Vasluiul a debutat cu dreptul în editia 2013-2014 a Diviziei A la handbal masculin. Pentru HC Vaslui au marcat: Barac si Cotinghiu (câte sapte goluri), Hagiu, M. Ignat (câte sase), Tutu (5), Ragea, Bejinariu, Ciobanu (câte patru), Acatrinei (3), Iacob si Anton (câte un gol). În etapa a doua, prima de pe teren propriu din acest sezon, HC Vaslui va primi vizita formatiei Universitatea Târgoviste. Partida se va disputa joi, de la ora 18.00 în Sala Polivalentã din Vaslui.