29.5 C
27-iun.-2024

Liga Europa: Vitesse – Petrolul 1-2. GROZAV ÎNSCRIE ÎN MINUTUL 90+4!!! Calificare INCREDIBILĂ a PETROLULUI!

Echipa de fotbal Petrolul Ploieşti a reuşit o calificare DRAMATICĂ în play-off-ul Europa League după victoria INCREDIBILĂ de la Arnhem! Petrolul a învins în aseară, scor 2-1, pe Vitesse, chiar în Olanda, într-o partidă contând pentru manşa a doua a turului trei preliminar al Ligii Europa. În tur, pe „Ilie Oană”, a fost 1-1.\

Petrolul a jucat perfect la Arnhem, acolo unde era obligată să marcheze în primele 90 de minute.

Petrolul a deschis scorul în minutul 21, prin Boudjemaa.

Vitesse a egalat în repriza a doua. Apoi Petrolul a rămas în zece oameni, Alcenat a fost eliminat uşor.

La ultima fază a meciului, Petrolul a reuşit golul calificării, evitând prelungirile care se anunţau de coşmar pentru găzari.

Golul calificării a reuşit de Gicu Grozav, care şi-a spălat astfel toate păcatele din ultima vreme.

Vitesse – Petrolul 1-2
Marcatori
: Van der Heijden 72 / Boudjemaa 21, Grozav 90+4
Vitesse: Velthuizen – Van der Struijk, Van der Heijden, Kashia, Van Aanholt – Leerdam, Kazaishvili, Janssen – Ibarra, Pedersen, Chanturia
Rezerve: Houwen, Mori, Vejinovici, Propper, Vink, Reis, Havenaar
Antrenor: Peter Bosz

PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme – Hoban, De Lucas – Boudjemaa, Hamza, Grozav – Dore
Rezerve: Bornescu, Achim, Mustivar, Priso, Romario, Teixeira, Camara
Antrenor: Cosmin Contra

LIVE
min. 1: a început meciul; Petrolul a avut lovitura de începere
min. 5: Vitesse are primul corner
min. 8: Hoban a recuperat un balon la 20 de metri de poarta lui Velthuizen, a şutat, dar portarul olandez a prins în doi timpi
min. 16: meciul e echilibrat;
min: 21: GOOOOL PETROLUL! Pecanha a degajat o minge, Dore a deviat, balonul a atins şi un adversar şi a ajuns la BOUDJEMAA, care a şutat puternic din colţul careului mare!!!

min. 57: Boudjemaa ratează şi el o mare ocazie pentru Petrolul
min. 62: contraatac al Petrolului prin Boudjemaa, dar Grozav nu e în stare să obţină mai mult de un corner
min. 63: intră Mustivar, iese Hamza
min. 65: ocazie mare a Petrolului prin Dore
min. 67: ocazie mare şi pentru Vitesse… Leerdam a reluat cu capul peste după un corner de pe stânga
min. 71: Alcenat vede galben pentru un fault dur
min. 72: gol Vitesse… Van der Heijden a reluat puternic, din 6 metri, după o lovitură liberă bătută de Janssen, fază la care apărarea Petrolului a gafat nepermis
min. 73: intră Camara, iese Dore
min. 80: Alcenat vede al doile galben, destul de uşor acordat, după un duel cu Chanturia…
min. 89: Petrolul se apără, dar găseşte resurse să mai contraatace. Meciul capătă accente dramatice; Vitesse atacă în valuri
min. 90: ocazie mare Vitesse, Pecanha apără
min. 90: ocazie mare pentru Vitesse
min. 90+3: Camara scoate o lovitură liberă la 18 metri, după un duel cu Kashia
min. 90+4: după îndelungi parlamentări, în care Mustivar primeşte galben, GROZAV EXECUTĂ EXCELENT ŞI ÎNSCRIE