28-iun.-2024
spot_img

3 LA RÂND

HC Vaslui – Universitatea Târgoviste 36-25 (18-14)

FÃRÃ EMOTII… Sintagma “victoriile aduc victorii” îsi gãseste acoperire la Vaslui, unde trupa lui Gugles a reusit cea de-a treia victorie consecutivã. Dupã succesele cu Dinamo II Bucuresti si HC Buzãu, Soare si compania au câstigat fãrã probleme si în fata Universitãtii Târgoviste, scor 36-25 (18-14).

Handbalistii vasluieni au încheiat turul Diviziei A cu o victorie, 36-25 cu ultima clasatã din Seria A, Universitatea Târgoviste. Din cauza problemelor de lot, antrenorii Vasluiului, Liviu Gugles si Laurentiu Cozma nu au putut trece pe foaia de joc decât 13 jucãtori. În ciuda acestor probleme, vasluienii s-au descurcat destul de bine, oaspetii nereusind sã conteze decât în primele 18 minute ale partidei, atunci când conduceau cu 9-8. Elevii lui Gugles s-au încãlzit si au marcat gol dupã gol reusind sã se desprindã la patru goluri pânã la pauzã, (18-14). Partea a doua a adus un joc mai bun din partea defensivei, oaspetii nereusind sã înscrie în zece minute de joc! În final, Vasluiul s-a impus cu 36 la 25, dupã o partidã în care în unele momente jucãtorii ambelor formatii au pãrut cã se gândesc mai mult la vacantã. Cel mai bun marcator al trupei lui Gugles a fost Soare cu zece goluri. HC Vaslui a acumulat 20 de puncte si asteaptã pasii gresiti ai contracandidatelor în ultimele douã etape ale turului. Urmãtorul joc oficial al Vasluiului va avea loc pe 16 februarie, când va primi vizita Politehnicii Iasi.