29.5 C
27-iun.-2024

Doar o victorie pentru juniorii vasluieni

DÃRUIRE… Chiar dacã au evoluat în zece jucãtori pe toatã durata partidei, juniorii A de la FC Vaslui au învins cu 3-2 pe AFC Botosani. Ionut Jitaru a marcat un super gol, printr-o executie de la 35 de metri.

În prima etapã a campionatului national de fotbal rezervat juniorilor A si B, echipele vasluiene nu au obtinut decât o singurã victorie. Juniorii A, pregãtiti de Gabi Iordache au fãcut un meci mare si au învins, în deplasare, pe AFC Botosani cu 3-2, desi au evoluat în zece oameni încã din minutul 1! La acest joc au fãcut deplasarea doar 11 jucãtori, însã unul dintre ei nu a avut buletinul, astfel “galben-verzii” au fost nevoiti sã evolueze pe toatã durata partidei în zece jucãtori. Golurile Vasluiului au fost marcate de Baban (25), Matei (43) si Jitaru (44), cu o super executie. De partea cealaltã, juniorii B au avut un ghinion teribil. Au condus cu 1-0, datoritã golului marcat de Gajurã (30) si au ratat cât pentru douã meciuri, însã în prelungirile jocului s-au vãzut egalati dintr-o faza fixã. Tot în prima rundã, echipele Liceului cu Program Sportiv au primit vizita celor de la CSS Botosani. Juniorii A, antrenati de Liviu Bãlãutã au terminat la egalitate, 3-3, în vreme ce juniorii B, pregãtiti de Petrus Livint au pierdut cu 4-1. Etapa urmãtoare, duminicã, 16 septembrie, FC Vaslui va juca pe teren propriu cu CSMS Iasi, iar LPS Vaslui va evolua, în deplasare, cu LPS Roman.